A sétáló híd

Posztolva: April 26, 2025 • 3 perc • 480 szó

Ajna Jóga - május 17. 10:00-13:00

Oszd meg!
A sétáló híd
Fotó: AI / Freepik

Kapcsolat lent és fent között

Csontvázunkban a medence egy híd szerepét tölti be, ami összeköti a gerincet a lábakkal. Feladata, hogy elvezesse az erőket fentről, a felsőtest - és lentről, a talaj irányából.

Ha mi, emberek hidat építenénk, biztosan a lehető legstabilabbra terveznénk. A természet viszont nem így találta ki. A medence egy ember alkotta híddal ellentétben nagyon instabil, két gömbcsuklón csücsül, ezek a csípőízületek.

Miért van szükség az instabilitásra? Azért, mert nem csak egy helyben állni szeretnénk, hanem helyet is szeretnénk változtatni. Sőt, szeretnénk minden egyéb emberi tevékenységben a lehető legteljesebben részt venni. Járni, futni, táncolni, beszélgetni a többiekkel, és egyszerűen csak élvezni az életet.

A medence mozgékonysága ehhez elengedhetetlen.

Miért nem tökéletes minden?

Nos, ha a természet ezt ilyen tökéletesen kitalálta, akkor mégis miért okoz sokaknak problémát ez a terület?

A helyzet az, hogy a testünk megtesz minden tőle telhetőt az adott körülmények között. Az életmódunk, az élettörténetünk, testi és érzelmi traumák mind befolyásolják a működésünket.

Gyakran van egy bizonyos asszimmetria a medence két oldala között, nem egyformán működnek. Ekkor érezheted, hogy az egyik lábadon nem állsz olyan szívesen. A legtöbben nem érezzük olyan pontosan, hogy hol is vannak a csípőízületeink. Nem vagyunk igazából tudatában annak, hogy milyen izmaink vannak itt, nem tudjuk használni őket. Sok mindent lehetne említeni, de az okok igazából nem annyira fontosak. A kérdés inkább az, hogy mit tehetünk, hogy javítsunk a helyzeten?

A trükk az, hogy mindezeket nem próbáljuk meg kijavítani. Mint mindig a Feldenkrais órákon, impulzusokat adunk, és a testünk intelligenciája magától érzi, hogy mi a jobb. Elkezdi magától kijavítani.

Automatikus felegyenesedés

Anatómiailag van itt egy nagyon fontos pont, a gerinc és a keresztcsont találkozása. Ezen az ízületen támaszkodik az egész gerinc, és a gerinc felegyenesedését ezen a környéken reflexek segítik.

Ha ez az ízület nem elég szabad, a reflex nem tud működni, és egyéb izmokkal kell kipótolnunk a munkáját. Ezért van az, hogy sokaknak az ülés-állás fárasztó. Fáj a hátuk, és egyéb problémáik vannak a medence körüli ízületekkel, mert állandóan tartaniuk kell magukat, kisebb-nagyobb mértékben.

Szerencsére ennek nem kell így maradnia, a mozgékonyság viszonylag könnyen visszaszerezhető.

Az automatikus felegyenesedés működésének a feltétele, hogy jöjjenek impulzusok innen, tehát, hogy ez a környék mozogjon. Ez a mozgás nagyon kicsi lesz, egyszerűen azért, mert az ízületek nem engednek meg többet, így vannak kitalálva. De a nagyon kicsi nem jelenti azt, hogy felesleges, sőt! Igazából nagyon fontos, nem opcionális. Persze csak akkor, ha teljes életet akarunk élni.

Ezeket a finom mozgásokat fogjuk ez alkalommal feléleszteni. Hogy a rendszer megtalálja a megfelelő pontot, és újra a híd szerepét tölthesse be. Némi ébresztgetés után az agyunk átveszi majd a stafétát, és nem kell majd állandóan ezzel foglalkoznunk. Csak annyit fogunk érezni, hogy könnyebben mennek a dolgok.

Amire számíthatsz:

  • könnyed felegyenesedés
  • nagyobb mozgási szabadság a gerincnek
  • mozgékonyabb derék, medence, csípők
  • alsó hát terhelésének csökkentése

A workshop tudás- és tapasztalati szinttől függetlenül ajánlható.

Időpont

2024. május 25, szombat, 10:00-13:00

Iratkozz fel a hírlevélre!
Események