Hajlékony hát - workshop

Posztolva: September 24, 2024 • 2 perc • 418 szó

Szombat délelőtti workshop - Ajna Jóga Stúdió - okt. 14. 10:00-13:00

Oszd meg!
Hajlékony hát - workshop
Fotó: Robert Golden / © International Feldenkrais® Federation Archive

Húzg meg - ereszd meg

A nagy izomcsoportok harmóniában működnek. Ideális esetben nem dolgoznak egymás ellen, hanem egymást segítik: amikor az egyik dolgozik, a másik ellazul. Mire gondolok konkrétan? Könnyen megtapasztalhatod, ha behajlítod a karodat. Amikor a karod egyik oldalán az izmok dolgoznak, a másik oldalon ellazulnak (lásd keretes írás).

Gyakorlatilag minden ízület körül ilyen izmokat találunk, amelyek együtt dolgoznak. Az egyik izom nyitja az ízületet, a másik zárja. Így van ez a csípővel, térddel, bokával, gerinccel is. Sőt, a nagy mozdulatokban az egész test izmai részt vesznek, és harmonikusan húzódnak össze vagy engednek el.

Próbáld ki!

Hajlítsd be mondjuk a bal karodat amennyire csak tudod! A jobb kezeddel tapintsd meg a bal bicepszedet, és érezd, hogy feszül, dolgozik. A tricepszed (a felkarod hátulján lévő izom) ellenben laza marad. Most nyújtsd ki a könyöködet teljesen, amennyire csak tudod! A jobb kezeddel tapintsd meg az alsó izmot (a tricepszedet), és érezd, hogy most ez dolgozik, a felső (a bicepsz) pedig laza. Természetesen, ha akarod meg tudod egyszerre feszíteni mind a kettőt. Feszítsd meg a karodat úgy, mintha meg akarnád mutatni milyen erős vagy. Kitapinthatod, hogy most mind a két oldal dolgozik. Nyugodtan kísérletezz egy kicsit ezekkel!

Nyújtani vagy nem nyújtani

Bármennyire is fura, ez a harmonikus működés fel tud borulni. Miért? Röviden az élettapasztalatunk, a különböző hatások, amik érnek bennünket befolyásolják az izmok működését. Egyes izmokról az agy “elfeledkezik”, mások állandóan feszültek lehetnek. Ez általában nem tudatosul bennünk, csak akkor vesszük észre, amikor valami nem megy.

Előfordul, hogy az egyik izom szeretne rövidülni, de a másik nem engedi. Belsőleg ilyenkor egy küzdelmet élünk meg, ez az ismerős “nyújtás” érzése. Érezzük, hogy mehetnénk tovább is, ha valami egy picit jobban elengedne, csak éppen nem tudjuk elengedni.

A Feldenkrais-féle megközelítés

Felismerhetjük, hogy az izmok maguktól nem szoktak működésbe lépni. Ahhoz, hogy összehúzódjanak vagy elengedjenek, szükség van idegi jelekre. Ezek a jelek pedig a központi idegrendszerből jönnek. Ahogy Feldenkrais mondaná “a probléma fejben van.”

Ezért a gyakorlatok során megpróbáljuk “rábeszélni” az agyat, hogy koordinálja rendesen az izmokat, állítsa helyre a harmóniát. Ez a megfelelő körülmények között elég hamar be tud következni. Ilyenkor hirtelen megnövekszik a mozgástartomány és egy “felszabadultság-érzést” élhetünk át. Az egyik titka a dolognak, hogy nem szabad nyújtani-erőltetni.

A workshopról

Gyere el te is erre a szombati alkalomra, és tapasztald meg, hogy milyen hosszú és hajlékony tud lenni a hátad.

Amire számíthatsz:

  • rugalmasabb, hajlékonyabb hát
  • könnyebb nyúlás-hajolás
  • kevesebb feszültség, könnyebb légzés
  • természetesen egyenes tartás
  • több energia

A workshop tudás- és tapasztalati szinttől függetlenül ajánlható.

Időpont

2024. okt. 12, szombat, 10:00-13:00

Iratkozz fel a hírlevélre!
Események