Szemek, tekintet, mozgás
Posztolva: September 18, 2024 • 2 perc • 339 szóSzombat délutáni workshop - Ajna Jóga Stúdió - szept. 28. 15:00-18:00
“Az igazi felfedezőút nem új tájak keresésében rejlik, hanem abban, hogy az ember új szemmel lát.”
Emberként mindannyian vizuális lények vagyunk. Az evolúció során úgy alakult, hogy az embernél az érzékszervek közül a szemek szerepe felértékelődött. Tudjuk, hogy a látás fontos. Azt is esetleg tudjuk, hogy a szemek fontosak a kommunikációban. De nagyon kevesen tudják és még kevesebben érzik, hogy milyen kiemelt szerepük van a szemeknek a mozgás szervezésében.
Az, hogy hogyan használjuk a szemeinket jelentős befolyással van a közérzetünkre, energiánkra, az egyensúlyunkra, mozgásaink pontosságára, finomságára. Végső soron ha valamelyik részünk ellentmondásba keveredik a többivel, akkor az eredmény mindig egy küzdelem lesz. A szemekkel pedig ez elég könnyen megtörténik, mivel nagyon pici és finom szerkezetekről van szó.
A szemek reflexeken keresztül szabályozzák a test izomtónusát. Magyarul ha elkezdünk valamerre nézni, az agyunk felkészíti a testünket arra, hogy arra is fogunk elindulni. Ezt könnyen kipróbálhatod a szemeidet erősen elfordítod oldalra, miközben a fejedet középen tartod. Érezni fogod, hogy a fejed szeretne a szemeid után fordulni. A hatás még könnyebben érezhető háton fekve behunyt szemmel.
Nem csak mi magunk vagyunk vizuális lények, de a kultúránk is elsősorban vizuális. Rengeteget olvasunk, képernyőket nézünk, közelről és távolról. Szemüvegeket használunk, amik javítják a látásunkat, de szintén hozzászoktatják a szemeinket ahhoz, hogy előre nézzenek. Mint minden részünk, a szemünk is megszokja az egyoldalú használatot.
Mivel a szemeknek olyan jelentős szerepük van a mozgás irányításában, ezért az egyoldalú használat a mozgáslehetőségeink beszűkülését okozza. Kevésbé leszünk fordulékonyak, mozgékonyak, és általában nem is gondolunk rá, hogy a szemeinknek bármilyen köze lehetne ezekhez a dolgokhoz, csak azt érzékeljük, hogy valami nem megy olyan jól.
Szerencsére ezen viszonylag könnyen lehet változtatni, ha egy kicsit tanulmányozzuk a szemek szerepét különböző helyzetekben. Erre nyújtanak lehetőséget a Feldenkrais-leckék. Segítségükkel finomíthatjuk a szemek használatát, és összehangolhatjuk a mozgásukat a test többi részével, elsősorban a fejjel, gerinccel, medencével, csípőkkel.
A workshop tudás- és tapasztalati szinttől függetlenül ajánlható.
2024. szept. 28, szombat, 15:00-18:00